پرونده های دست اندودانتیک

پرونده های دست اندودانتیک

پرونده های دست اندودانتیک

پرونده های دست اندودانتیک ، ما فایلهای دستی Endo را نیز نامیدیم. در اصل ، این شامل پرونده های K ، پرونده های H ، reamers ، Pluggers ، Spearders ، ETC می باشد.  

پرونده های دستی می توانند هنگام تمیز کردن یا شکل دادن کانال های ریشه ، حس لامسه ای ایجاد کنند. این به دندانپزشک اجازه می دهد تا تغییرات در مقاومت یا زاویه را احساس کند ، که می تواند به تصمیم گیری در مورد انحنای ، کلسیفیکاسیون و یا تغییراتی در آناتومی کمک کند ، که در آن رادیوگرافی های دو بعدی ممکن است همیشه شناسایی نشوند. این اطلاعات می تواند به تعیین استراتژیها یا جلوگیری از عوارض قبل از انتقال به ابزارهای دوار کمک کند. پس از این ، ما می خواهیم معرفی کنیم  

ک   فایلها و K-Flex

لبه برش پرونده های نوع K از مربعهای پیچ خورده از آلیاژ استیل ساخته شده است. پرونده K-flex از نظر واقعیتی که دارای سطح مقطع رومبیدی است و نسبت به فایلهای K معمولی دارای انعطاف پذیری بیشتری است.

 

پرونده های دست اندودانتیک

C-   فایل ها

فایلهای C از پرونده های K سخت تر هستند و برای کانال های کلسیفیک شده و آنهایی که دارای خمیده و باریک هستند توصیه می شوند.

بسیاری از پرونده های نیکل تیتانیوم در دسترس هستند. پرونده ها را می توان در سیستم های دوار یا دستی برای سطح کنترل بالاتر استفاده کرد.

تکنیک های استفاده:

تکنیک تشکیل سیم پیچ و پر کردن محیط را تماشا کنید

استفاده از پرونده در حرکات رو به جلو و عقب ، گویی سیم پیچ تماشا ، با فشار جزئی آپیکال. این امر به پرونده اجازه می دهد تا با حرکت آهسته در کانال از کانال عاج کانال جدا شود.

برای پرونده های نوع K ، پس از رسیدن پرونده به کار مطلوب ، از یک فشار و کشش در اطراف کانال استفاده می شود ، در حالی که فقط در تماس با دیواره کانال موجود در خارج از مسیر برای حفظ حداقل انسداد آپیکال استفاده می شود.

روش نیرو متعادل

این روش بسیار پرکاربرد است و مخصوصاً برای کار با کانالهای خمیده مناسب است

پرونده های دستی اندودنتیکی که برای این تکنیک استفاده می شوند ، لبه بدون برش و انعطاف پذیر هستند. هنگامی که مقاومت کمی احساس می شود ، فایل 60 درجه در جهت عقربه های ساعت در کانال چرخانده می شود. سپس پرونده 360 درجه خلاف جهت خاموش چرخانده می شود تا عاج را در فلوت هایی که در اولین چرخش ساخته شده است انتخاب کند. این کار باید بیش از سه بار انجام شود تا پرونده حذف و تمیز شود و سیستم کانال قبل از نصب مجدد آبیاری شود.

پرونده های H

سطح مقطع یک پرونده Hedstrom از یک دنباله مداوم از مخروط ها تشکیل شده است. آنها با نوک برش بسیار تیز هستند. استفاده از آنها به روش فشار کشش باعث می شود که سطح بالای دبریدمان در برداشتن کانال ریشه وجود داشته باشد. آنها نباید بیش از 30 درجه بچرخند زیرا باریک و آسیب پذیر در برابر شکستگی هستند. آنها همچنین برای از بین بردن مواد پر کننده کانال ریشه به عنوان مثال استفاده می شوند. روده روده در طول درمان ریشه ثانویه.

پرونده های دست اندودانتیک - سینه های خاردار

این پرونده برای از بین بردن بافت پالپ (استخراج) در طول درمان کانال ریشه استفاده می شود. نوارهای تیز روی پرونده وجود دارد تا بافت پالپ را درگیر کرده و این کار را به طور موثر از بین ببرید. این پرونده ها برای شکل دادن RCS استفاده نمی شوند. پرونده های دست اندودنتیک

contact us